Skip to main content

A csodálatos lenmag

Az egészségtudatosság és természetes kozmetikumok népszerűbbé válásával visszatértek a köztudatba az olajos növények. Valójában napjainkban ezt egy ébredésnek foghatjuk fel, hiszen nemcsak nagymamáink, de már az ókori hölgyek is igencsak kedvelték a növényi olajokat és olajos magvakat, köztük a lenmagot.  Ez az apró, de annál táplálóbb mag nemcsak a belső egészségre van jótékony hatással, hanem külsőleg, a bőrápolásban is fantasztikus eredményeket nyújt. Lássuk, miért érdemes beépíteni a lenmagot a mindennapi életünkbe!

Mi is az a lenmag?

A lenmag a Linum usitatissimum növény magja, amelyet már az ókori civilizációk is használtak gyógyításra és táplálkozásra. Gazdag esszenciális zsírsavakban, rostokban, antioxidánsokban és lignánokban – ezek mind hozzájárulnak a lenmag számos egészségügyi előnyéhez. Egészségügyi vonatkozásában ismert, hogy a lenmag igen magas omega 3 zsírsav tartalma csökkenti a koleszterinszintet és a szívbetegségek kockázatát, valamint gyulladásgátló hatással rendelkezik. Ezen kívül magas rosttartalma jótékony hatással van az emésztésre, megköti a toxikus anyagokat és segít eltávolítani azokat a szervezetből. Lignán (természetes fitoösztrogén) tartalmának köszönhetően antioxidáns és szabad gyök-megkötő hatással rendelkezik. A lenmag számos értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, melyek közül kiemelendő a B1-vitamin, magnézium, foszfor és réz magas aránya. Végül érdemes megemlíteni, hogy számos kutatás zajlott a lenmag rákterápiában történő alkalmazásáról, melyek többnyire jó eredményekkel zárultak.

Nem utolsó sorban kiemelendő a lenmag bőrápoló hatása! 

Bőrápolásra a lenmagolaj és lenmag gél használatos. A Tradi Naturalban a lenmag mind a két feldolgozott formáját szeretjük használni. Testáplóinkban a lenmag gél biztosítja a kencék gélesítését, ami teljes mértékben kiváltja a por formájú gélesítő kozmetikai anyagokat.

Lássuk milyen bőrápoló hatás köthető a lenmag külsőleges alkalmazásához:

Hidratáló hatás: a lenmag magas omega-3 zsírsav tartalma segít fenntartani a bőr nedvességtartalmát: megakadályozza a vízveszteséget, hidratált, puha és sima bőrt biztosít.

Gyulladáscsökkentő, hegesedés elleni hatás: szintén az omega 3 zsírsavnak köszönhetően a lenmag csökkenti a bőrgyulladást és irritációt. Így használata javasolható olyan bőr rendellenességekre, mint az ekcéma, a pikkelysömör és a rosacea. A lenmagolaj sebekre, hegekre vagy sérült bőrre történő alkalmazása felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot, elősegítik a sejtek regenárálódását.

Antioxidáns hatás: a lenmag lignánokban gazdag, amelyek természetes fitoösztrogének és igen erős antioxidánsok. A lignánok segítenek a szabad gyökök megkötésében és védik a bőrt az oxidatív stressz ellen, ezáltal fiatalítják a bőrt, tompítják a ráncokat.

Javítja a bőr rugalmasságát: A lenmag nedvességmegtartó és kollagéntermelő képessége javíthatja a bőr rugalmasságát, rugalmasabbá és ellenállóbbá téve a bőrt. Kollagén termelődést serkentő hatása leginkább a lenmag belső fogyasztásával érhető el, míg nedvességmegőrző hatása külsőleges alkalmazással.

Kiegyensúlyozza a bőr faggyútermelését: A lenmagolaj valamennyi bőrtípusra megoldást jelenthet. Segít egyensúlyba hozni a bőr természetes olajtermelését, így jó választás a zsíros bőrű emberek számára. A túlzott faggyútermelés szabályozásával megszünteti az eltömődött pórusokat és csökkenti az akne kialakulásának kockázatát. Száraz, kirepedezett bőr esetén pedig visszatáplálja a bőrt, elősegítve a bőr visszazsírozását.

 

Lenmagos házi praktikákról bővebben itt olvashatsz:

Házi praktikák lenmaggal

 

 

 

 

Leave a Reply